Bir kullanıcı hayata veda ettiğinde, internette yayınladığı materyallerin akıbeti ne oluyor?

Ölümün ardından internet hesapları ne olacak?

Ölümünüzün ardından internette bulunan blog ve diğer materyallerinizin sonu ne olacak?

İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte hemen herkes, resimlerini veya diğer materyallerini internet üzerinden tüm dünyayla paylaşmaya başladı. Ancak bu konuda aklımıza takılan bir soru var: Bu resimlerin ya da blog yazılarının sahibi olan kişi hayata veda ettiğinde, bu kişinin internette yayınladığı materyaller ne oluyor?

Olaya hukuki açıdan bakıldığında sorunun cevabı aslında gayet açık. OUT-LAW.com‘da editör olarak görevini sürdüren Struan Robertson‘a göre kişi telif hakkına sahip olduğu tüm materyalleri dilediği bir kişiye miras bırakabilir. Robertson‘ın bu konudaki düşüncesi ise şöyle: “Diğer bir deyişle eğer istersem, ölümümden sonra internette bulunan fotoğraflarımı veya sitemi bir arkadaşıma bırakabilirim. Bunu yapmadığım taktirde 70 yıl boyunca bu materyaller internet üzerinden yayınlanmaya devam eder ve akabinde yayından kaldırılır.”

Örneğin Facebook gibi sitelerde kullanıcı hesabını pasif konuma getirmediği müddetçe aktif olarak kaldığı biliniyor ve kullanıcı Facebook‘taki verilerini kendisi silmediği müddetçe tüm bu veriler aynen hayatta kalmaya devam ediyor.

client_virasys

0 Comments

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir